Zbliża się sezon jesienno-zimowy, a wraz z nim znikną słoneczne spacery i inne formy spędzania czasu na świeżym powietrzu. To czas, w którym szczególnie warto zadbać o  odpowiedni poziom witaminy D w organizmie.

Gdzie znajduje się witamina D i jakie są skutki niedoboru?

Witamina D pełni w naszym organizmie wiele funkcji, mimo że kojarzona jest przede wszystkim z rozwojem dzieci. Swego czasu wszystkie matki straszono krzywicą dzieci, nakazując suplementację witaminy D. Tymczasem skutki niedoboru sięgają o wiele dalej i dotyczą również dorosłych, ale o tym za chwilę.

Witamina D znajduje się w pokarmie, przede wszystkim w żółtkach jaj, wątróbce, tłustych rybach, maśle i grzybach. Lidzki organizm potrafi również sam wyprodukować witaminę D drogą syntezy. W tym celu potrzebne są promienie słoneczne, jednak sama ekspozycja na słońce od czasu do czasu nie wystarczy i w tym tkwi cały problem.

Niedobory witaminy D sprzyjają infekcjom, ponieważ następuje ogólne osłabienie organizmu. Zbyt niski poziom witaminy D to także choroby układu krążenia, nowotwory, choroby zapalne, otyłość, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne oraz zaburzenia rozwojowe u dzieci. Niedobór witaminy D przyspiesza proces starzenia i to kolejny mocny argument zachęcający do dbania o odpowiedni poziom witaminy D w organizmie.

Dlaczego witaminę D trzeba suplementować?

W naszej strefie klimatycznej synteza witaminy D jest możliwa tylko w okresie letnim. Wtedy zaleca się ekspozycję słoneczną od 15 do 20 minut, najlepiej w samo południe. Ciało powinno być wtedy odkryte w co najmniej 18% i nie może być posmarowane żadnymi kremami ochronnymi. Jak zapewne sami zauważyliście, nie ma możliwości, by regularnie kilka razy w tygodniu wychodzić na słońce w samo południe. Ludzie pracują, nie mają czasu, a niektórzy ze względów zdrowotnych nie mogą ryzykować wyjścia na słońce w samo południe, kiedy świeci najmocniej.

Żyjemy szybko, jemy niezdrowo i mamy ograniczony dostęp do słońca. Jak żyć? Lekarze zgodnie twierdzą, że jedynym sposobem jest suplementacja. Tutaj również trzeba uważać, żeby nie przesadzić, ponieważ nadmiar witaminy D w organizmie także jest szkodliwy. Warto zatem znaleźć złoty środek: konsultować suplementację z lekarzem i zadbać o zróżnicowaną, bogatą w źródła witaminy D dietę.