Przyjście dziecka na świat jest pięknym i wyczekiwanym wydarzeniem. Niektórzy rodzice czekają jednak na ten moment bardzo długo, by ostatecznie usłyszeć, że nie są zdolni do posiadania potomstwa drogą tradycyjną. In vitro stało się nadzieją dla wielu polskich rodzin, a w 2019 roku w województwie mazowieckim rozpoczęto program finansujący in vitro. Dzięki temu setki par mogły skorzystać z szansy na narodziny dziecka.

163 dzieci urodzone dzięki in vitro

Jak podają statystyki udostępnione przez Zarząd Województwa Mazowieckiego, wniosek o skorzystanie z programu złożyły aż 2044 pary. Wszystkie wnioski złożono między wrześniem 2019 (kiery program się rozpoczął) a lipcem roku 2021. Do programu zakwalifikowały się 1364 pary. Ostatecznie wykonano 1132 procedury zapłodnienia pozaustrojowego, a 520 zabiegów zakończyło się sukcesem, czyli ciążą. Z tego 163 kobiety urodziły.

To bardzo dobry wynik, ale przy okazji można zobaczyć, jak wiele starań wymaga staranie się o dziecko metodą in vitro. To jednak jedyna szansa dla par, które ze względów zdrowotnych w ogóle nie mają szans na naturalne spłodzenie dziecka.

Dotychczas Program In Vitro w województwie mazowieckim kosztował około 8 mln złotych. Z oficjalnych informacji wynika, że program zostanie przedłużony do 2025 roku. W związku z tym ostateczna kwota, jaka zostanie wydana na ten cel, sięgnie około 18 mln złotych.

Jak działa metoda in vitro?

Najprościej mówiąc, in vitro polega na połączeniu komórki jajowej z plemnikiem poza macicą kobiety, czyli w warunkach laboratoryjnych. Kiedy zarodek uzyska już odpowiednią dojrzałość, zostaje wstrzykiwany do macicy, gdzie ma szansę się zagnieździć. Brzmi to bardzo prosto, ale na to, czy zarodek istotnie się przyjmie, wpływa wiele czynników.

Zanim zarodek znajdzie się w macicy, kobieta przechodzi kurację hormonalną, mającą na celu utworzenie przyjaznego środowiska dla zarodka. Powodzenie tej procedury zależy od wieku kobiety i jej stanu zdrowia. Niezwykle istotna jest również jakość nasienia, które pobiera się od mężczyzny, najczęściej od partnera kobiety starającej się o ciążę in vitro.

Zaawansowane technologiczne in vitro jest bardzo kosztowne, a jednocześnie jest jedyną szansą dla większości par, które nie mogą mieć dzieci z powodów zdrowotnych. In vitro kosztuje o 8 tys. do 12 tys. zł, co stanowi kwotę znacznie powyżej możliwości wielu polskich par. Z tego względu program finansujący tę metodę cieszy się na Mazowszu ogromną popularnością.