W ostatnim czasie w różnych przestrzeniach internetowych pojawiają się doniesienia o rzekomym gwałcie na nastolatce, który miał zdarzyć się na jednej z klatek schodowych. Wyszkowska policja podkreśla jednak, że informacje te są niezweryfikowane. Funkcjonariusze zapewniają publiczność, że nie publikowali oni fotografii sprawcy tak haniebnego czynu ani nie udostępniali materiałów filmowych na ten temat. Zaznaczają także, że strony tworzące takie posty mają za cel wyłudzenie danych osobowych.

Zainteresowanie opinii publicznej wzbudziła wiadomość o sprawie, która krąży w sieci: „Piszę do was w sprawie tego bydlaka. Nie chcę wiedzieć, w jakim stanie psychicznym musi być ta nastolatka i co musza czuć jej rodzice wraz z rodziną. To, do czego dopuścił się ten stwór nie powino w ogóle się wydarzyć. Pomóżmy policji w schwytaniu tego bandyty”. Policja apeluje jednak do internautów, aby byli czujni i nie dali się zwieść takim manipulacjom.

Nadkomisarz Damian Wroczyński ostrzega, że tego typu strony głównie służą do wyłudzania danych logowania do takich serwisów jak Facebook czy Messenger, a informacje przez nie rozpowszechniane są fałszywe. Cyberprzestępcy podszywają się pod konkretne osoby, wysyłają wiadomości do ich znajomych z prośbą o natychmiastową pożyczkę lub zapłatę za zakupy poprzez kod BLIK. Nadkomisarz zaleca natychmiastowe zmienienie hasła do konta na Facebooku i Messengerze każdemu, kto kliknął na link prowadzący do fałszywej strony. Dodatkowo, warto równocześnie zmienić hasło do konta bankowego online.

Wroczyński przypomina też o konieczności zgłaszania wszelkich przypadków napotkanej przemocy seksualnej do odpowiednich służb. Pozwoli to na skuteczną reakcję ze strony organów ścigania. Równocześnie nadkomisarz ostrzega przed tworzeniem i rozpowszechnianiem alarmistycznych postów na forach internetowych, które mogą prowadzić jedynie do niepotrzebnej paniki i strachu.