Hiszpania to niezwykle popularny turystycznie kraj, do którego chętnie przybywają także Polacy. Niestety, ten piękny kraj zmaga się obecnie z falą upałów i suszą. W konsekwencji w ciągu kilku dni z powodu upałów zmarło ponad 500 osób! Zmiany klimatyczne doprowadziły do ekstremalnych zjawisk pogodowych, z którymi będziemy zmagać się coraz częściej. Czy fala potężnego gorąca dotrze do Polski? Eksperci utrzymują, że już niedługo.

Mordercza siła słońca

Promienie słoneczne dotychczas były uważane za korzystne dla zdrowia i samopoczucia. Wciąż tak jest, ale w wyniku zmian klimatu słońce pokazało nam również swoją groźną stronę. Nowotwory skóry, udar cieplny, susza — to tylko przykłady negatywnych skutków ocieplenia klimatu. Lato zawsze kojarzyło się z ciepłem, jednak mordercze upały były rzadkością. Tymczasem w szybkim tempie zamieniają się w naszą codzienność. Zachodnia Europa zmaga się w tej chwili z falą potężnych upałów, sięgających miejscami do 45 stopni Celsjusza! Ekstremalna pogoda jest szkodliwa dla ludzi i zwierząt. Niszczy również zieleń, a to z powodu suszy. Media co chwilę publikują straszliwe nagrania z Hiszpanii trawionej pożarami spowodowanymi suszą.

Upały w Polsce — my też musimy uważać

Meteorolodzy podają, że fala upałów już niedługo dotrze do Polski. Prawdopodobnie będzie ona równie uciążliwa, co w Hiszpanii, chociaż o dokładne dane trudno. Jedną z cech ocieplenia klimatu jest bowiem nieprzewidywalność pogody. Można jednak przypuszczać, że i nas czekają trudne tygodnie. W związku z tym lepiej się przygotować. Pamiętajmy, że podczas upałów przebywanie na słońcu jest bardzo niebezpieczne. W dniach ekstremalnej pogody przemieszczanie się po mieście należy ograniczyć do minimum. Zawsze należy mieć przy sobie butelkę wody. Bezwzględnie należy również osłaniać głowę za pomocą kapelusza, parasolki lub czapki z daszkiem. Udar słoneczny to ogromne zagrożenie, które najczęściej dotyka osoby starsze i dzieci. W obecnych czasach na ryzyko narażone są jednak osoby w każdym wieku.