W ostatnich dniach w województwie mazowieckim doszło do dwóch groźnych wypadków na torach kolejowych. Jedną z ofiar była 11-letnia dziewczynka, której niestety nie udało się uratować. I mimo że pociągi są widoczne z daleka, to mnóstwo osób ginie na torach każdego roku. Dlatego tak ważne jest, by o niebezpieczeństwie informować już od najmłodszych lat.

Nie warto ryzykować

Dorośli mają w zwyczaju przechodzenie przez tory w niedozwolonych miejscach celem zaoszczędzenia czasu. To właśnie takie zachowanie najczęściej jest przyczyną tragedii na torach. Bo pociąg w kilka chwil przemierza odległość, która wydaje nam się znaczna. Nigdy nie możemy mieć pewności, czy tory uda się przekroczyć, zanim nadjecie pociąg. Pozostaje pytanie, po co tak ryzykować?

Oświetlone przejścia przez tory kolejowe dają nam możliwość bezpiecznego przejścia. Powinniśmy bezwzględnie z tej możliwości korzystać. A w przypadku przejść nieoświetlonych, powinniśmy uruchomić wszystkie zmysły, by upewnić się, że nic nie nadjeżdża. Tego samego musimy uczyć nasze dzieci. Najmłodsi biorą przykład z dorosłych, dlatego ważne jest, by kontrolować również swoje zachowanie.

Wyjaśnijmy dzieciom zasady bezpieczeństwa na drodze

Na co dzień możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, że nasze dzieci kopiują nasze zachowania. W związku z tym będą naśladowały również nasz sposób przechodzenia przez pasy, podróżowania rowerem, czy przemierzania przejścia kolejowego. Jeśli więc zdarza Wam się przechodzić na czerwonym świetle i ignorować zakaz przechodzenia przez tory, to Wasze dzieci z pewnością robią to samo. Nie mają jednak takiej świadomości i wiedzy o zagrożeniach, co zwiększa szanse niebezpiecznego wypadku.

Ze względu na dobro swoje i dzieci, powinniśmy zachowywać szczególną ostrożność na torach, przejściach dla pieszych i wszędzie tam, gdzie wymagana jest uważność. Dajmy najmłodszym dobry przykład, by mogli bezpiecznie osiągnąć dorosłość.

Może Cię zainteresować: https://infograjewo.pl/wyrok-w-sprawie-kierowcy-ktory-wjechal-na-tory-ciezarowka/.