Wiosna na razie mało daje o sobie znać, ale spokojnie, z pewnością wkrótce rozkręci się na dobre. Mówi się, że wiosna to czas na porządki. Warto wykorzystać ten moment nie tylko na sprzątanie mieszkania, ale również uporządkowanie kwestii własnego zdrowia. Polacy niechętnie chodzą do lekarzy, gdy nic ich nie boli. Tłumaczymy, dlaczego warto zmienić to podejście.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Wielu Polaków ma podejście tego typu, że każda wizyta u lekarza kończy się wynajdowaniem przez niego chorób. Ludzie zwyczajnie boją się złej diagnozy, dlatego wolą unikać lekarzy jak ognia. A kiedy ból nie daje im żyć, okazuje się, że jest już za późno. Tym sposobem sami skazujemy się na krótsze życie, w dodatku dodajemy sobie niepotrzebnego cierpienia.

Do postawienia diagnozy wystarczą zwykle zupełnie bezbolesne badania: wyniki krwi i USG. W razie nieprawidłowości można podjąć stosowne leczenie, które zdusi chorobę w zarodku. To oszczędność czasu, pieniędzy i ulga dla organizmu. Każdą chorobę łatwiej jest wyleczyć, gdy znajdujemy się w jej początkowym stadium.

Na całe życie dano nam jedno ciało, dlatego musimy o nie dbać. Systematyczne badania profilaktyczne raz w roku nie dadzą groźnym chorobom szans na rozwój i niszczenie organizmu.

Płacisz składki zdrowotne — wykorzystaj to

Pracujący Polacy co miesiąc mają odprowadzane składki zdrowotne. To samo tyczy się emerytów i rencistów. Co miesiąc odprowadzamy określoną kwotę, a tymczasem korzystamy ze służby zdrowia w ostateczności. Gdyby składki oznaczały darmowe zakupy, z pewnością byśmy nie przepuścili takiej okazji! Na badania profilaktyczne trzeba spojrzeć właśnie jak na darmowe zakupy dla zdrowia. To oczywiście duże uproszczenie, którym chcemy przekazać, że badania profilaktyczne to realna korzyść.

W przypadku badań profilaktycznych nie musisz martwić się czasem. Możesz więc spokojnie pogodzić się z odległym terminem wizyt i badań lekarskich. Jedyne, co musisz zrobić, to umówić się na wizytę w przychodni!