Województwo mazowieckie bywa kojarzone głównie z Warszawą, a przecież kryje w sobie znacznie więcej miejsc wartych zobaczenia. Jednym z nich jest miasto Wyszków z bogatą historią i fantastycznymi zabytkami, o których dzisiaj napiszemy trochę więcej. Dowiedz się, gdzie warto się udać, by zaczerpnąć trochę kultury i spróbować lokalnych atrakcji!

Wyszków: historia miasta

Powstałe w XIII wieku Wyszkowo było miastem duchownym. W 1502 roku otrzymało prawa miejskie i od tamtego momentu zaczęło się prężnie rozwijać. Pomocne w tym było położenie Wyszkowa. Dzięki niemu miasto stało się istotne na szlakach handlowych, a to przyspieszyło rozwój miejscowości i napływ nowych mieszkańców.

Niestety, Wyszków od wieków był wikłany w strategiczne bitwy, a do tego bardzo ucierpiał w czasie II Wojny Światowej. Nie dość, że zabito tysiące niewinnych mieszkańców miasta, to jeszcze doszczętnie je zniszczono. W czasach PRL w Wyszkowie powstało wiele fabryk, dzięki którym miasto mogło się odrodzić. Nie wszystko dało się jednak uratować. Wyszków zyskał nowe oblicze, a wiele starych zabudowań na zawsze odeszło w niepamięć.

Dzisiaj Wyszków może pochwalić się mocno rozwiniętą gałęzią przemysłu. To kontynuacja rozwoju zapoczątkowanego w czasach PRL. Przemysł jest oczywiście tylko jedną stroną pięknego miasta, jakim jest Wyszków. Zdecydowanie nie będziecie się tu nudzić! Lokalne zabytki i atrakcje mogą fantastycznie urozmaicić Wam weekend. Bez trudu zaplanujecie tutaj spokojniejszy urlop wypoczynkowy.

Zabytki, które warto zobaczyć w Wyszkowie

Ze względu na prowadzone wojny w Wyszkowie zachowało się niewiele pamiątek po dawnej architekturze. Nie oznacza to jednak, że miasto jest pozbawione zabytków. Wręcz przeciwnie, Wyszków może pochwalić się miejscami, które na długo pozostają w pamięci. Dzięki trosce mieszkających w mieście ludzi udało się ocalić wspaniałe dzieła architektury przed zniszczeniem.

Pałac Skarżyńskich w Rybienku Starym

Przepiękny Pałac Skarżyńskich w Rybienku Starym leży tak naprawdę przy samej granicy Wyszkowa. W takim domu człowiek mógłby zamieszkać, ale niestety, ktoś już ma ten budynek na własność. Właściciel dba o zabytek, to właśnie obecny posiadacz generalnie wyremontował cały zespół pałacowy, co bez wątpienia jest dobrą wiadomością. Niestety turyści mogą nacieszyć oczy jedynie zewnętrzną fasadą budynku i to z pewnej odległości. Niemniej jednak warto go zobaczyć!

Pałac w Rybienku Starym ma równie fascynującą historię, co wygląd. Z dostępnych, starych dokumentów wynika, że pałac powstał w 1780 roku lub nieco później. Budynek zaprojektowano i wybudowano specjalnie dla ówczesnego biskupa Jana Giedroycia. Pamiętajmy, że w tamtych czasach miasto należało do duchownych.

Po kilkudziesięciu latach od wybudowania zabytkowe pomieszczenia stały się popularnym miejscem spotkań cyganerii, czyli istniejącego w tamtych czasach środowiska artystów. Wtedy w Wyszkowie często bywał znany dziś na całą Polskę Cyprian Kamil Norwid. Dopiero w 1871 roku pałac przeszedł na własność w ręce Skarżyńskich. Rodzina otrzymała prawa do pałacu ze względu na liczne zasługi dla miasta. To była dobra decyzja, ponieważ nowi właściciele doprowadzili budynek do jeszcze większego rozkwitu. Popularny pensjonat nie miał sobie równych w czasach międzywojennych, aż w 1920 roku został doszczętnie zniszczony i zgrabiony przez wojska bolszewickie.

Być może pałac podzieliłby los wielu zniszczonych w Polsce budynków, ale los sprawił, że ludzie nie pozwolili mu zniszczeć. Podczas II Wojny Światowej budynku nie zbombardowano, gdyż urzędowali w nim Niemcy. Po wojnie budynek nie wrócił już w posiadanie Skarżyńskich, stając się publiczną własnością. Przez lata pałac należał do Ministerstwa Zdrowia, które zdecydowało o zrobieniu z niego ośrodka wychowawczego, aż ostatecznie budynek znów przeszedł w prywatne ręce.

To, czego nie zobaczymy już na własne oczy, to pozostałości dawnych polichromii i dekoracji z minionych wieków, które znajdują się wewnątrz wyremontowanego budynku. Warto wspomnieć, że Pałac Skarżyńskich otacza piękny, również zabytkowy, park. Zieleń znakomicie współgra z białym pałacem, tworząc widok jak z pocztówki. Naprawdę warto zobaczyć to na własne oczy i spróbować wyobrazić sobie, jak dawniej wyglądała rzeczywistość w tej pięknej okolicy.

Obelisk Wazów

Będąc w Wyszkowie, koniecznie trzeba zobaczyć pamiątkowy Obelisk Wazów. To pamiątka pochodząca aż z 1655 roku! Piękny obelisk zaprojektował włoski artysta Giovanni Battista Gisleni. Powodem, dla którego obelisk w ogóle powstał, był Karol Ferdynand Waza. Jego brat zapragnął uczcić pamięć zmarłego w taki oto widowiskowy sposób. Dzięki temu o zmarłym Wazie mówimy do dzisiaj, mogąc podziwiać piękne dzieło Włocha.

W Obelisku Wazów najbardziej fascynujące jest to, że oto możemy stanąć obok dowodu ludzkiej twórczości sprzed wieków. Tego samego marmuru dotykali niegdyś królowie i sam słynny architekt. Czy to nie jest wspaniałe? Obelisk znajduje się przy tej samej ulicy, co Pałac Skarżyńskich, to jest 3 Maja. Co ciekawe, sam obelisk znajduje się w miejscu do bólu współczesnym. W pobliżu biegnie ścieżka rowerowa. Jeśli będziecie mieli okazję wypożyczyć rowery lub podróżować z własnymi, koniecznie wybierzcie się w to miejsce właśnie na rowerach.

Kościół Rzymskokatolicki Sanktuarium św. Idziego

Parafia, która swoje początku miała w XIV wieku. I co jest bardzo ciekawe, wiara ludzka okazała się znacznie wytrzymalsza niż budynki, które na przestrzeni wieków stanowiły świątynie parafii. Początkowo kościoły były drewniane, dlatego liczne pożary niszczące kościół św. Idziego dzisiaj nikogo nie dziwią. Zwłaszcza że w okolicy toczono mnóstwo wojen i bitew. Niestety, w murowanych dziejach świątyni wcale nie było lepiej. Kościół odbudowywano co najmniej sześć razy!

Największych zniszczeń murowanej świątyni dokonano w czasach I i II Wojny Światowej. To jednak nie wystarczyło, by doprowadzić kościół do upadku. Wierni stale doprowadzali do odnowy kościoła, aż w 1962 roku wpisano budowlę do rejestru zabytków, a ocalałe wewnątrz dzieła znalazły się na liście zabytków ruchomych. I tutaj zaczyna się najciekawsza część.

W gigantycznym pożarze w 1939 roku, który był konsekwencją bomb zrzucanych na Wyszków, spłonęło praktycznie wszystko, poza kaplicą Najświętszej Maryi Panny. Wewnątrz kaplicy znajdowały się dwa cenne obrazy: Matki Bożej Apokaliptycznej oraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Oprócz tego zachowało się wyposażenie kapliczki, do którego można zaliczyć dwa zabytkowe konfesjonały. To właśnie mała kaplica stała się kościołem, dopóki świątyni nie odbudowano, a właściwie nie zbudowano od podstaw, ale z zachowaniem dawnego wyglądu. Proboszczowie parafii bardzo starali się, by nowy kościół był możliwie jak najbardziej podobny do tego, który spłonął.

Budynek kościoła prezentuje się pięknie, a urody dodaje mu tragiczna historia, która pokazuje również, że wiara ludzka może istotnie przenosić góry. Jeśli jesteście osobami o silnie rozwiniętej duchowości, nie możecie przegapić tego zabytku w Wyszkowie.

Zabytki w pobliżu Wyszkowa, które warto zobaczyć

Mazowsze jest pełne wspaniałych pamiątek po dawnych czasach. Region może posłużyć za podstawę do wielu wycieczek, jednak dzisiaj skupimy się tylko na tych zabytkach, które znajdują się w pobliżu Wyszkowa. Tak, byście podczas urlopu w mieście mogli zahaczyć również o zabytki znajdujące się w pobliżu.

Dwór Cieszkowskich w Starej Suchej

Obecnie w dworku Cieszkowskich w Starej Suchej mieści się Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego. Za odrestaurowanie budynku i jego okolicy odpowiada sam dyrektor Łazienek znajdujących się w Warszawie. Właściciel dworku zadbał o to, by zachować jego dawną świetność. Dzięki temu turyści mają co oglądać. Za niewielkie pieniądze można zobaczyć zarówno wnętrze dworku, jak i jego zewnętrzną część, gdzie często zadowolone konie skubią trawę. To piękne miejsce, które na długo pozostaje w pamięci.

Dwór Cieszkowskich powstał w XVIII wieku i aż do czasu końca II Wojny Światowej należał właśnie do nich. Właściciele niezwykle dbali o swoje ukochane miejsce na Ziemi. Dzieje rodziny zaburzyły okrutne losy historii. Po wojnie Cieszkowscy stracili prawa do dworku, ponieważ ustrój polityczny był, jaki był. Piękny, zadbany dworek przeszedł w ręce stacjonujących w pobliżu rybaków, którzy nijak nie byli w stanie odpowiednio zadbać o to miejsce. Tym sposobem dworek, o który tak pieczołowicie dbano przez ponad sto lat, znacznie stracił na świetności. O przywrócenie mu dawnej świetności zadbał właśnie dyrektor Łazienek wraz z żoną. Państwo Kwiatkowscy pasjonują się sztuką, a także mają w tej dziedzinie ogromną wiedzę z racji wykształcenia. Dzięki temu ponownie tchnęli życie w miejsce, które rodzina Cieszkowskich tak bardzo kochała.

Dworek w Suchej znajduje się 1,5 godziny drogi od Wyszkowa. Do tej maleńkiej miejscowości można dostać się również autobusem. Dawny Dwór Cieszkowskich spodoba się wszystkim miłośnikom historii i nie tylko. To miejsce, które warto zobaczyć z rodziną lub w trakcie romantycznej wycieczki we dwoje. Dworek robi wrażenie!

Kościół w Kamieńczyku

Pochodząca z XIII wieku parafia jest jednym z ciekawych miejsc w pobliżu Wyszkowa, które trzeba zobaczyć! Imponująca świątynia istotnie robi wrażenie, ale najciekawszym elementem należącym do parafii jest drewniana dzwonnica z 1885 roku.

Na uwagę zasługuje również sama wieś Kamieńczyk. To niezwykle urokliwe miejsce, świetne na wycieczkę rowerową i spędzenie czasu z dala od zgiełku miast. Idealne na odrobinę zadumy i rozwoju duchowości. Kościoły w małych miejscowościach często dają doskonałe warunki do tego, by pobyć sam na sam z własnymi myślami. To cenna możliwość, także dla osób wierzących.

Wrzosowisko Mostówka

Kolejne fantastyczne miejsce oddalone zaledwie kilka kilometrów od Wyszkowa. Wrzosowisko Mostówka to fantastyczna trasa prowadząca przez wrzosowiska w małej miejscowości. Tutejszy krajobraz to coś, co obowiązkowo trzeba zobaczyć. Naturalnie najlepszym momentem na wycieczkę po wrzosowiskach jest czas kwitnienia wrzosu, czyli sierpień i wrzesień.

Warto wspomnieć, że wrzosowisko w miejscowości Mostówka jest jednym z największych naturalnych wrzosowisk w Europie. To wręcz cud natury! Ludzie uwielbiają przybywać w te okolice, by zrobić niesamowite zdjęcia. To także świetna okazja, by złapać oddech, pozwolić oczom i duszy odpocząć. Nic tak nie relaksuje jak spacer przez piękną, naturalną okolicę. Nie możecie tego przegapić podczas urlopu w Wyszkowie!

Miejsca w Wyszkowie, które warto odwiedzić z dziećmi

Niewątpliwym atutem Wyszkowa jest zieleń. Miasto jest położone w pięknym otoczeniu Puszczy Kamienieckiej i posiada wiele miejsc, w których można spędzać czas z rodziną. Tego typu atrakcje są szczególnie polecane latem, kiedy pogoda sprzyja całodniowym zabawom na świeżym powietrzu.

Puszcza Kamieniecka

Sosnowo-dębowy las to cecha rozpoznawcza puszczy Kamienieckiej, leżącej tuż obok Kamieńczyka. Puszcza jest świetnym miejscem na aktywną wycieczkę, która spodoba się zarówno dorosłym, jak i żądnym przygód dzieciom. To także teren, który obowiązkowo muszą odwiedzić wielbiciele polskiej flory i fauny. W zakamarkach puszczy można bez przeszkód obserwować dzikie ptactwo, a przy dużym szczęściu można trafić także na inne gatunki zwierząt, na przykład lisy.

Ciekawostką na temat puszczy może być fakt, że dawniej widywano w niej nawet niedźwiedzie! Było to jednak dawno temu, kiedy polska śmietanka towarzyska udawała się w rejony puszczy na polowania. Ludzie tak się w nich rozmiłowali, że tutejsze królestwo zwierząt dość mocno ucierpiało. Na szczęście są jeszcze ludzie, którym wciąż zależy na środowisku naturalnym. Co najważniejsze, my też możemy się do tego przyczynić, poszerzając swoją wiedzę na temat możliwości i zagrożeń dla środowiska.

Puszcza Kamieniecka jest nie tylko miejscem, które warto odwiedzić, będąc w Wyszkowie. To także świetna okazja do tego, by zapoznać dzieci z prawdziwą naturą i zachęcić je do dbania o przyrodę. Bo to właśnie im przyjdzie za kilkanaście lat żyć w bardzo trudnych czasach, jeśli ludziom nie uda się powstrzymać niszczycielskiego działania koncernów i fabryk. To jednak temat na inny wpis.

Park im. Karola Ferdynanda Wazy w Wyszkowie

Wyszków słynie z fantastycznego parku miejskiego nazwanego na cześć Karola Ferdynanda Wazy, o którym wspominaliśmy już wcześniej, przy okazji pamiątkowego obelisku. Park w Wyszkowie jest znany również pod inną nazwą, jako Ogród Senatorski. Brzmi dostojnie, prawda? Tak też jest w istocie.

Park jest stosunkowo młody, ponieważ powstał w połowie XIX wieku i był stworzony specjalnie pod wymagania urzędnika Sołowiowa służącego samemu carowi. Sołowiow zamieszkał w posiadłości, której częścią stał się znamienity park o powierzchni 2,5 hektara. Przepięknym ogrodem, wyróżniającym się wspaniałymi, klimatycznymi alejkami, w latach dwudziestych ubiegłego wieku cieszyli się uczniowie szkoły średniej. Miasto odkupiło fantastyczną posiadłość, by zamienić ją na równie imponującą szkołę. Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa Szkoły Średniej w Wyszkowie było żywym dowodem postępu i niesamowitego rozwoju. Dodatkowo szkoła umieszczona w samym sercu magicznego wręcz parku robiła piorunujące wrażenie. Dawni uczniowie, którym udało się przeżyć wojnę, wspominali gimnazjum z łezką w oku, zgodnie twierdząc, że kiedyś był tu prawdziwy raj na Ziemi.

Do dzisiaj został z nami piękny ogród, dzięki któremu Ogród Senatorski znalazł się na liście zabytków Wyszkowa. Niestety, po willi nie został ślad. Wszystkie zabudowania doszczętnie zniszczono podczas II Wojny Światowej. Zachowała się jedynie, a może aż, biorąc pod uwagę intensywność wojennych walk, stróżówka parkowa znajdująca się przy głównej bramie parku.

Tak to już jest z tą historią Polski. Wiele cennych pamiątek i dokonań zniszczyli ówcześni wrogowie narodu. Tym bardziej warto więc odwiedzać różne zakątki kraju, w tym Wyszków, by poznawać dzieje naszych przodków i móc być dumnym z ich osiągnięć.

Skansen im. Marii Żywirskiej w Brańszczyku

W powiecie wyszkowskim znajdziemy również niezwykle ciekawy skansen. Miejsce to powstało w 2015 roku i od tamtej pory jest stale rozbudowywane. Skansen poświęcono codzienności i zwyczajom Kurpi Białych. Zastanawiacie się, co to takiego? Tak nazywała się stara grupa etniczna Polaków zamieszkujących dawne puszcze mazowieckie. Jeśli więc chcecie się cofnąć do starych czasów i zobaczyć na własne oczy, jak wyglądało życie bez internetu i znanych nam obecnie wygód, Skansen im. Marii Żywirskiej w Brańszczyku z pewnością się Wam spodoba.

To miejsce polecane także rodzicom z dziećmi. Raz, że dzieci mogą w ten sposób poznać trochę ciekawostek z historii Polski, a dwa — miejsce to jest zwyczajnie ciekawe, inne i niespotykane. Co więcej, często organizuje się tu interesujące wydarzenia, właśnie z myślą o najmłodszych. Jeśli będziecie mieli okazję, koniecznie sprawdźcie to miejsce.

Zabytki Wyszkowa to tylko część atrakcji miasta. Miasto słynie z zapierających dech w piersiach terenów zielonych. Jeśli chcecie naprawdę odpocząć, zapomnieć o pracy i problemach, zielone okolice Wyszkowa będą idealne! Na miejscu skorzystacie również z fantastycznych rozrywek i wyjątkowych atrakcji, które opiszemy w osobnym artykule. Bądźcie czujni i gotowi na kolejną dawkę ciekawostek z Wyszkowa!