Nadzieje na zmniejszenie się wskaźnika inflacji właśnie spełzły na niczym. Październikowy odczyt inflacji nie pozostawia złudzeń — wstępne szacunki mówią o inflacji na poziomie 17,9%. Tym sposobem inflacja w Polsce jest najwyższa od 26 lat. Zmieniły się również prognozy związane ze spadkiem inflacji, a RPP stoi przed koniecznością kolejnych podwyżek stóp procentowych.

Inflacja w Polsce październik 2022

Inflacja w październiku 2022 roku w Polsce sięgnęła 17,9%. I chociaż jest to kolejny inflacyjny rekord w naszym kraju, ekonomiści nie są zaskoczeni. Wielu z nich przewidywało, że wskaźnik inflacji przekroczy 18% w październiku. Cóż, prawdopodobnie stanie się to niedługo później. Analitycy nie mają złudzeń, że inflacja będzie dalej rosnąć, a jej szczyt przypadnie na rok 2023. Wstępnie uważa się, że luty będzie miesiącem kulminacyjnym, ale nie można być tego pewnym. Sytuacja jest dynamiczna, a Polacy mają za sobą już wiele przykrych zaskoczeń. Ekonomiści są zgodni co do tego, że dwucyfrowa inflacja będzie nam towarzyszyć prawdopodobnie do końca przyszłego roku.

Polska wraca do lat 90.?

Najnowsze dane inflacyjne umieszczają Polskę z powrotem w latach 90., gdy roczna inflacja utrzymywała się na poziomie 20-30%. Za kolejny skok inflacji w październiku odpowiadały ceny paliw i opału. W kolejnych miesiącach na wzrost inflacji przełożą się ceny żywności i napojów, nieunikniona konsekwencja droższego paliwa i wzrostu kosztów ogrzewania oraz energii elektrycznej. Na tej podstawie można wywnioskować, że przyczyny inflacji wynikają ze źródeł krajowych, a nie zagranicznych. Niestety, wzrost inflacji spowoduje kolejne podwyżki stóp procentowych, a pierwsze z nich już w listopadzie.

Przeczytaj też: https://www.nagieldzie.pl/jak-zaoszczedzic-we-wszystkich-swietych-inflacja-robi-czystki-w-naszych-portfelach/.