W dobie transakcji online złodzieje nie muszą wychodzić z domu, by dokonać skoków na dużą skalę. W całej Polsce jest głośno o złodziejach podszywających się pod sprzedawców i kupujących na popularnych portalach ogłoszeniowych. Przestępcy podszywają się również pod urzędników i bankowców. Tym razem ofiarą działania sprytnych złodziei padła mieszkanka powiatu wyszkowskiego. Kradzieży dokonano przez telefon.

Straciła oszczędności życia

Mieszkanka powiatu wyszkowskiego odebrała telefon od pracownika banku. Numer nie wzbudzał podejrzeń, a i sam pracownik brzmiał jak prawdziwy profesjonalista. Rozmówca poinformował kobietę o próbie włamania na jej konto bankowe. Uprzedził, że jeśli kobieta chce uratować swoje oszczędności, musi wypłacić pieniądze, a następnie przelać je na podane konta bankowe.

Właścicielka oszczędności nie miała czasu do namysłu, ponieważ za chwilę zadzwonił do niej policjant informujący o procedurach związanych z ochroną oszczędności. Jeśli po telefonie pracownika banku kobieta miała jeszcze jakieś wątpliwości, to policjant doszczętnie je rozwiał. Na swoje nieszczęście kobieta zrobiła to, o czym mówili mężczyźni.

Złodziejskiej manipulacji trudno się oprzeć

Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że mieszkanka powiatu wyszkowskiego odzyska swoje pieniądze. Cyberprzestępcy praktycznie nie pozostawiają śladów, a do tego działają niezwykle szybko. Są świetnie zorganizowani, a sztukę manipulacji opracowali do perfekcji. Jeśli dziwi Was, że dorosła osoba dała się nabrać na tak oczywiste oszustwo, po rozmowie z fałszywym pracownikiem banku z pewnością zmienilibyście zdanie.

Dodatkową przewagą złodziei są nowoczesne technologie, dzięki którym przestępcy podszywają się pod numery różnych instytucji, chcąc w ten sposób wzbudzić zaufanie i uwiarygodnić przedstawianą przez siebie historię. Motyw włamania na konto bankowe jest popularny, ale nie jedyny. Do podobnego zdarzenia doszło w Ostrowi Mazowieckiej, o czym możecie przeczytać tutaj: https://e-ostrow.pl/2022/02/11/13-latka-oszukana-na-kilkaset-zlotych-chciala-tylko-sprzedac-ksiazki-w-sieci/. W tamtym przypadku złodzieje podszyli się pod osobę kupującą.

Jedyną formą skutecznej ochrony jest ostrożność i ochrona swoich danych.