Zwierzęta z Mazowsza zmagają się z wścieklizną — choroba jest przenoszona na kolejne osobniki różnych gatunków. Sytuacja jest poważna. W zagrożonych rejonach województwa mazowieckiego zastosowano restrykcje. Wszystko po to, by chronić zwierzęta. Również te domowe.

Rejony Mazowsza zagrożone wścieklizną

Mieszkańcy Wyszkowa i najbliższych okolic na razie nie muszą martwić się o swoje zwierzęta. Najtrudniejsza sytuacja skupia się wokół powiatów najbliżej Warszawy. Stolica także jest jednym z głównych siedlisk wścieklizny. Dotychczas, od momentu wykrycia pierwszego przypadku na początku wakacji, złapano aż 40 zwierząt chorych na wściekliznę. Wśród chorych był nawet nietoperz! Poza tym weterynarze zdiagnozowali wściekliznę u lisów, saren, jenotów i jednego kota.

Zagrożone wścieklizną rejony specjalnie oznaczono, a mieszkańcy są zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności. Chodzi przecież o życie ich ukochanych zwierząt, a także ich samych. Ze względu na wykrycie przypadków wścieklizny, szczególny stan wprowadzono w Warszawie, Radomiu, a także licznych powiatach, między innymi w powiecie otwockim, garwolińskim, mińskim, zwoleńskim i radomskim.

Wścieklizna u zwierząt, dlaczego jest niebezpieczna?

Nazwa tej groźnej wirusowej choroby odzwierciedla tylko jeden objaw — agresywne zachowania. Wścieklizna atakuje centralny układ nerwowy zwierząt i ludzi, co ostatecznie doprowadza do śmierci. Wścieklizna daje różne objawy u różnych gatunków zwierząt, najczęściej chorobę można rozpoznać po niepokojącym zachowaniu zwierząt domowych, wzmożonym pobudzeniu płciowym, niestrawności, porażeniu kończyn. Zakażone dzikie zwierzęta tracą również instynktowny lęk, dlatego mogą podchodzić niepokojąco blisko człowieka.

Za rozprzestrzenianie się wirusa wścieklizny odpowiedzialne są lisy. Wędrowcy przenoszą chorobę na różne rejony. Zakażone lisy atakują inne zwierzęta, a wścieklizna przenosi się właśnie przez ślinę. Do zakażenia wirusem wścieklizny może również dojść drogą aerogenną lub dospojówkową.

Najskuteczniejszym sposobem walki z wścieklizną jest szczepionka. Szczepione są również lisy, które otrzymują lek w podrzuconej sprytnie przynęcie. Na wściekliznę szczepi się również wszystkie psy. Jeśli masz w domu kota wychodzącego, także warto zaszczepić go przeciwko wściekliźnie. W przypadku niepokojących objawów, zwierzę domowe natychmiast należy zabrać do weterynarza. Jeśli zostaniesz ugryziony, sam także od razu udaj się do lekarza.

Eksperci alarmują, by nie dotykać padłych w lesie zwierząt — śmierć mogła spowodować wścieklizna. Takie przypadki należy zgłaszać.