Gmina Wyszków niedawno pochwaliła się estetyczną inwestycją w miejscowości Kamieńczyk. Okolicę uświetnił piękny, kolorowy plac zabaw, który zdecydowanie zachęca, by spędzić trochę czasu z dzieckiem na huśtawce. Mieszkańcy Kamieńczyk również wydają się być zadowoleni z tej inwestycji, ale wskazują na jeden szczegół.

Latem z placów zabaw nie da się korzystać

Jedna z mieszkanek okolicy z odnowionym placem zabaw zapytała, dlaczego place zabaw są budowane w taki sposób, by każdy sprzęt do zabawy był mocno wyeksponowany na działanie słońca. Istotnie, jak można zauważyć na odnawianych placach zabaw, próżno szukać tam drzew i chociaż odrobiny cienia.

W czasie wyjątkowo upalnego lata, jakie mamy obecnie, urządzenia do zabawy (zwłaszcza ślizgawka), są tak nagrzane od słońca, że nie sposób ich dotknąć. Z tego powodu pozostaje nam odwiedzanie placów zabaw wcześnie rano lub wieczorem. W związku z tym przez większość czasu piękne place zabaw pozostają puste.

Jak można rozwiązać problem placów zabaw?

Osoby zastanawiające się nad niepraktycznym trendem poinformowano, że plac zabaw w miejscowości Kamieńczyk jest częścią większego planu zagospodarowania okolicy. Chociaż nie powiedziano tego wprost, można przypuszczać, że sytuacja ulegnie poprawie.

Pozostaje pytanie, co z pozostałymi placami zabaw w gminie Wyszków i praktycznie w całej Polsce? Nie sposób nie zauważyć, że nieosłonięte place zabaw to częste zjawisko. Z kolei osłonięte place zabaw są zwykle bardzo zaniedbane i stare. Tę kwestię mieszkańcy gminy również zdecydowali się poruszyć. Jak na razie nie pojawiła się żadna odpowiedź ze strony urzędników, ale to dobry temat do dyskusji.

Ludzie zdają sobie sprawę, że zorganizowanie drzew na nowoczesnych placach zabaw może być dość trudnym przedsięwzięciem. Stąd pojawiła się propozycja tymczasowych parasoli lub daszków. Rozwieszano by je w okresie letnim przynajmniej nad piaskownicą, gdzie bawią się najmłodsze dzieci. W tym pomyśle jedynym problemem jest kwestia wandali i poniekąd także ekstremalnych zjawisk pogodowych, które tego lata występują nad wyraz często.

Wygląda na to, że najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest jednak dodanie roślin do istniejących placów zabaw. Nie muszą to być drzewa, ale na przykład krzewy w donicach, które również zapewnią odrobinę cienia.