W pierwszej połowie lipca grupa nastolatków z Wyszkowa udała się na swoje pierwsze samodzielne wakacje na Mazury. Niestety, skończyły się one tragicznie. 15 lipca wyłowiono ciała 2 młodych mężczyzn, którzy zaginęli na jeziorze Świętajno 2 dni wcześniej.

Natychmiast wezwał pomoc, ale było już za późno na ratunek

Grupa osób w wieku 18 i 19 lat udała się na swoje pierwsze wakacje bez rodziców. Za cel wybrali piękne okolice na Mazurach. Wszystko szło dobrze do momentu, aż trójka przyjaciół postanowiła wieczorem udać się nad jezioro Świętajno. Dwóch młodych mężczyzn zdecydowało się wejść do wody i był to ostatni raz, kiedy byli widziani żywi.

Na brzegu został jeden kolega, który szybko zauważył, kiedy jego przyjaciele stracili kontrolę i zniknęli w tafli jeziora. Natychmiast pobiegł po pomoc, ale zorganizowana akcja poszukiwawcza nie mogła już pomóc. Młodzi mężczyźni utonęli. Ich ciała wyłowiono po dwóch dniach.

Obecnie trwa śledztwo w celu ustalenia przyczyn utonięcia, chociaż policja podała już wstępną przyczynę wypadku. Badania toksykologiczne i szczegółowa sekcja mają potwierdzić założenie, że przyczyną utonięcia był spożyty wcześniej alkohol. Świadkowie wspominają również, że mężczyźnie nie potrafili dobrze pływać.

Nie pływaj pod wpływem alkoholu!

Jezioro Świętajno na Mazurach jest kąpieliskiem idealnym, ponieważ jest stosunkowo płytkie nawet daleko od brzegu. W pewnym momencie jednak podłoże załamuje się i jezioro staje się znacznie głębsze, przez co staje się niebezpieczne dla osób nieumiejących pływać. Chłopcy, którzy przedwcześnie zakończyli swoje życie na jeziorze Świętajno nie dość, że nie potrafili zbyt dobrze pływać, to jeszcze weszli do wody, będąc pod wpływem alkoholu. Według policji to właśnie załamanie terenu pod wodą było przyczyną tego nieszczęśliwego wypadku. Brak umiejętności pływackich, alkohol i nagły zanik podłoża sprawiły, że nastolatkowie stracili kontrolę i utonęli.

To ogromna tragedia, do której nie musiało dojść. Mocno przestrzegamy wszystkich przed pływaniem po zmroku i przede wszystkim przed pływaniem po wypiciu alkoholu. Nieważne, jak dobrym jesteś pływakiem — tej walki nie wygrasz.