Na terenie naszego województwa działa wiele kół gospodyń wiejskich, które są dynamicznymi organizacjami zaangażowanymi w różne działania. Zaskakujące jest to, że coraz więcej mężczyzn przyłącza się do tych tradycyjnie kobiecych stowarzyszeń. Te społeczności wiejskie są niezwykle pomysłowe i korzystają ze wsparcia samorządu województwa mazowieckiego w realizacji swoich inicjatyw.
Adam Struzik, marszałek województwa, zauważa, że koła gospodyń wiejskich posiadają wielki potencjał, który należy rozwijać i pielęgnować. W bieżącym roku samorząd ma zamiar wesprzeć ponad 1120 projektów z całego regionu Mazowsza. W rezultacie tych działań, obszary wiejskie stają się bardziej atrakcyjne, mieszkańcy integrują się ze sobą i razem dbają o swoje miejscowości. Jak podkreśla marszałek, niewielkie granty udzielane przez władze regionu, znacznie ułatwiają codzienną działalność grup.
Programy skierowane do kół gospodyń wiejskich cieszą się dużym zainteresowaniem. W tym roku urząd otrzymał aż 1674 wnioski na realizację różnych projektów. Jak mówi Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego, wsparcie samorządu pomaga nie tylko w zakupie potrzebnego sprzętu lub wyposażenia, ale również w organizacji warsztatów i spotkań dla lokalnych społeczności. Dzięki tym inicjatywom, mieszkańcy wiejskich obszarów mają okazję do integracji i wspólnej troski o swoje miejscowości.
Wiele z tych stowarzyszeń powstało dopiero w ostatnich latach. Przykładem może być Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Sobieniach Biskupich, które zaczynało działalność pięć lat temu z 39 członkami. Obecnie liczba ta podwoiła się – informuje Justyna Winiarek, przewodnicząca koła.