Dziki coraz chętniej urządzają wycieczki do miast, a tak się składa, że jesienią mamy do czynienia z pełnymi rodzinami dzików. Duże stada nieustraszenie wędrują przez lasy, parki i ulice, by dostać się do jedzenia. Lepiej nie stawać dzikom na drodze, ale o spotkaniach z dzikimi zwierzętami zwykle decyduje przypadek. Podpowiadamy, jak postępować przy spotkaniach z dzikiem.

Spraw, by zwierzę nie czuło się zagrożone

Dziki, podobnie jak wiele innych zwierząt, atakują wyłącznie, gdy są zagrożone. Dziki nie są zainteresowane spotkaniami z człowiekiem, ale chętnie odwiedzają miasta w poszukiwaniu jedzenia. W związku z tym do spotkań człowieka z dzikami dochodzi stosunkowo często. Zdarza się, że dziki reagują agresją na widok ludzi i dzieje się to przeważnie, gdy w stadzie są młode. Przy spotkaniach z dzikami istotne jest, by zwierzę nie czuło od nas zagrożenia. Nie można więc hałasować i wykonywać gwałtownych ruchów. Tym bardziej nie wolno też zbliżać się do zwierząt i wchodzić im w drogę.

Czy dziki są niebezpieczne?

Uważa się, że dziki są dość agresywnymi zwierzętami. Dzik zaatakuje nas prędzej niż wilk, chociaż wydaje się, że to właśnie wilki są większym zagrożeniem. Atak dzika może zakończyć się bardzo nieszczęśliwie, zarówno dla człowieka, jak i zwierzęcia. Agresywne dziki nie mają problemów z tym, by zaatakować zwierzę domowe, dlatego ich ofiarami bardzo często padają psy, broniące właścicieli lub posesji. Nie  ma sensu ryzykować zdrowiem lub życiem. Gdy pojawiają się dziki na horyzoncie, lepiej zejść im z drogi. A gdy przypadkiem znajdą się bardzo blisko, należy spokojnie i cicho się oddalić.