Zdarzyło Wam się zrezygnować ze swoich planów ze względu na brak możliwości dojazdu? W dużym skrócie właśnie tego dotyczyły ostatnie badania prowadzone przez organizację Miasto jest Nasze w województwie mazowieckim. Wynik badań jest bardzo smutny i oburzający. Okazuje się, że transport publiczny w wielu miejscowościach praktycznie nie istnieje.

Czym jest zjawisko wykluczenia komunikacyjnego?

Wykluczenie komunikacyjne polega na braku dostępu do środków transportu publicznego, głównie pociągów i autobusów. Problem z dojazdem może się niektórym kojarzyć z mieszkańcami malutkich wsi, gdzie nie dojeżdżają autobusy. To jednak ogromne uproszczenie, zwłaszcza po analizie badań stowarzyszenia Miasto jest Nasze.

Okazuje się, że problem z transportem publicznym istnieje również w miastach do 50 tys. mieszkańców. Do tej grupy, jak wiemy, zalicza się również Wyszków. Badanie przeprowadzono w 3 miejscowościach reprezentacyjnych i dało to smutny obraz, jeśli chodzi o komunikację. Okazało się, że 75% połączeń zostaje zawieszanych na weekendy. Co więcej, aż 65% gmin w województwie mazowieckim nie ma dostępu do transportu kolejowego.

Samorządy oszczędzają na komunikacji?

Mieszkańcy mniejszych miast, a już na pewno mieszkańcy wsi przyzwyczaili się, że transport publiczny w ich okolicy praktycznie nie istnieje. Wytłumaczenie tego stanu rzeczy jest wszędzie takie samo: transport publiczny w małych miejscowościach nie jest opłacalny. Redaktor portalu transport-publiczny.pl słusznie zauważa, że utrzymanie komunikacji miejskiej jest zadaniem samorządów. Niestety wiele z nich nie przeznacza na ten cel żadnych środków.

Tymczasem problem z wykluczeniem komunikacyjnym daje poważne skutki, między innymi ogranicza dostęp do nauki. Uczniowie ze względu na brak możliwości dojazdu rezygnują z zajęć dodatkowych. Problemy z transportem odbijają się również na życiu społecznym mieszkańców, szczególnie ludzi starszych.

Pozostaje pytanie, czy z tym problemem da się coś zrobić? Raczej nie. W dzisiejszych czasach patrzy się głównie na opłacalność inwestycji, a regularna i komfortowa linia autobusowa czy kolejowa kursująca do małego miasteczka lub wsi nigdy opłacalna nie będzie.