Sezon jesienno-zimowy zbliża się wielkimi krokami. Przyszedł czas na porządki w szafie i wymianę letniej garderoby na cieplejszą. Z pewnością będziecie chcieli coś dokupić, by w nową porę roku wkroczyć modnie i stylowo. Zanim jednak wydacie pieniądze, przeczytajcie nasz poradnik dotyczący materiałów, z jakich zrobione są w założeniu ciepłe ubrania.

Drogi sweter, który nie jest ciepły — co poszło nie tak?

Przeglądasz sklepy internetowe lub spacerujesz po galerii handlowej i wprost nie możesz oderwać oczu od tych pięknych swetrów na jesień i zimę! To może skończyć się w jeden sposób: ogromnymi zakupami. Z czasem jednak spostrzegasz, że cokolwiek nie założysz, jest Ci okrutnie zimno, a piękny sweterek wydaje się nie zapewniać odrobiny ciepła.

Przyczynę można łatwo określić. Winne są włókna syntetyczne, najczęściej poliester, nazywany również poliamidem oraz akryl. Ubrania z tych materiałów mogą wyglądać nieziemsko, ale jedyne, co nam zaoferują, to śmierdzący pot lub niewygodne uczucie zimna. Jeśli masz w swojej szafie poliestrowy lub akrylowy sweter, który dużo kosztował, przyjmij nasze wyrazy współczucia z powodu zmarnowanych pieniędzy.

To zrozumiałe, że z braku wystarczającej ilości wolnych środków, kupujemy rzeczy tanie i złej jakości. W miarę możliwości warto poszukać alternatyw dla takiego podejścia do zakupów i przerzucić się na kupowanie z drugiej ręki. Inną alternatywą jest rzadsze robienie zakupów, ale lepszych. Ponad wszystko warto jednak unikać akrylu: to materiał rakotwórczy i bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia.

Nie musisz od razu kupować swetrów z kaszmiru, czy wełny, które są bardzo drogie. Wystarczy, że większość ubrań w Twojej szafie będzie uszyta z bawełny, by stale towarzyszyło Ci uczucie komfortu.

Czytaj skład ubrania, a nie nazwę producenta

Siła marketingu jest tak duża, że słysząc nazwę popularnej marki, łączymy ją z samymi pozytywami. Producent swoimi działaniami zdobył nasze zaufanie i może liczyć, że to właśnie jego produkty wybierzemy spośród szerokiej oferty. Swego czasu taką marką była popularna również dzisiaj ZARA. Ludzie kojarzyli markę z ekskluzywniejszym sektorem branży odzieżowej. Ubrania były droższe niż w innych sieciówkach, ale nikt nie protestował, bo przecież to luksus i jakość. I co się okazało? Jakość ubrań w ZARZE jest tak samo niska, jak w tańszych markach typu House czy Sinsay. Różni je jedynie marketing.

To samo robią nam marki, które uważamy za prestiżowe. Czy zdarzyło Wam się kupić sweterek za kilkaset złotych cały zrobiony z taniego poliestru? Daliście się zrobić w balona. Zapłaciliście mnóstwo pieniędzy, kierując się renomą marki, za przedmiot, który jest wart o wiele mniej.