Na tle innych krajów Europy Polska może wydawać się nieco mniej atrakcyjnym krajem, jeśli chodzi o pracę i utrzymanie. Mimo to już pół miliona osób uzyskało niezbędne dokumenty do dłuższego pobytu w naszym kraju. W tej liczbie przeważają Ukraińcy. Przybywa także osób z Białorusi. Na szczęście dla naszej gospodarki są to osoby młode i aktywne zawodowo.

Obcokrajowcy pokochali duże polskie miasta

Najwięcej obcokrajowców w Polsce zamieszkuje duże miasta, ponieważ łatwo tutaj o pracę i rozrywki. Województwo mazowieckie jest wśród przyjezdnych najpopularniejsze. Te okolice wybrało 132 000 obcokrajowców. Na drugim miejscu znajduje się Małopolska, a na trzecim Wielkopolska.

Co ciekawe, około 70% przyjezdnych to osoby młode, poniżej 40 roku życia. To ludzie nastawieni na rozwój i dążenie do dobrego życia z satysfakcjonującą pracą. Jak wspominaliśmy wcześniej, najwięcej takich osób pochodzi z Ukrainy i Białorusi. Uprawnienia do dłuższego pobytu w Polsce posiadają także ludzie z Niemiec, Gruzji, Wietnamu, Indii, Chin, Rosji, Włoch, a nawet Wielkiej Brytanii.

Powyższe dane dotyczą osób, które przebywają w Polsce legalnie i mają uprawnienia do dłuższego pobytu. Statystyki nie uwzględniają osób, które mają pozwolenie na krótszy pobyt. Należy zatem mieć na uwadze, że obcokrajowców w Polsce jest znacznie więcej, niż pół miliona.

Ciemna strona dużej liczby obcokrajowców w Polsce

Niedawno pisaliśmy o problemach z umowami o pracę w Polsce. Do tego niestety dochodzi również trend, aby obcokrajowcom płacić mniej za wykonywaną uczciwie pracę. Na szczęście nie jest to powszechne, jednak gdzieniegdzie da się zauważyć chęć zastąpienia Polaków tańszymi Ukraińcami, co jest oczywiście okrutne i niesprawiedliwe. Jeśli ludzie wykonują taką samą pracę na tym samym stanowisku, nie powinni zarabiać inaczej.

Ogromną zaletą osób przyjeżdżających do Polski ze Wschodu jest gotowość do pracy. Nie są to ludzie, którzy przyjeżdżają do Polski brać zasiłek, który zresztą jest zbyt mały, by zainteresować międzynarodowych obiboków. Jak podają oficjalne raporty, obcokrajowcy przyjeżdżają do Polski na dłużej, by pracować lub się uczyć. Dla zdecydowanej większości z nich Polska jest szansą na lepsze życie i karierę zawodową.