Sytuacja na rynku w pracy w Polsce nigdy nie była idealna. Swego czasu umowa o pracę była niemal legendą, a pracownicy, niezależnie od stażu pracy, wciąż otrzymywali umowy zlecenie, bo tak bardziej się opłacało. Kwitł również rynek pracy na czarno. Jak się okazuje, praca bez umowy wciąż jest bardzo popularna.

Problem z umowami między pracodawcą a pracownikiem

Nie jest tajemnicą, że umowa o pracę jest dla pracodawcy bardzo kosztowna. Wydaje się naturalne, że stara się więc przedłużyć umowę zlecenie maksymalnie, jak się da. Popularne są również umowy dokumentujące określoną część pensji, przy czym druga część jest wypłacana pracownikowi poza umową. W ten sposób pracodawca płaci niższe składki, a pracownik może mieć nieco wyższą pensję. Taki układ jest oczywiście bardzo krzywdzący dla pracownika, który niejednokrotnie musi prosić się o drugą część pensji, o której pracodawca często zapomina.

Z drugiej strony umowa o pracę jest dla pracodawcy ryzykowna, pomijając kwestie finansowe. Obecnie mnóstwo ludzi ma problem z uczciwą pracą, a umowa o pracę zobowiązuje pracodawcę do zapewnienia urlopu, L4 i okresu wypowiedzenia. Przypadki, w których pracownik idzie na zwolnienie tuż po podpisaniu umowy, nie są tak rzadkie, jak mogło się wydawać.

Ponad 17 procent ludzi w województwie mazowieckim pracuje bez umowy

Jakkolwiek zła nie byłaby umowa zlecenie, czy umowa o dzieło, to lepszy taki dokument, niż brak dokumentu. W przeciwnym razie możemy pracować cały miesiąc i nie wiedzieć, czy naprawdę coś zarobimy. Tymczasem województwo mazowieckie posiada aż 17,4% osób zatrudnionych nielegalnie. Wydaje się dużo, prawda? Warto więc zaznaczyć, że Mazowsze znajduje się dopiero na czwartym miejscu. Najwięcej osób pracujących na czarno zlokalizowano na Śląsku.

Powyższe dane i tak nie są dokładne. To wszystkie osoby, do których dotarła Inspekcja Pracy, a jak mówią sami urzędnicy, jest to bardzo trudne zadanie. Pozostaje pytanie, do jak wielu osób Inspekcja Pracy nie dotarła.

Można by godzinami dyskutować o trudnej sytuacji pracodawców i rzeczywistości po pandemii, ale prawdą jest, że każdy człowiek zasługuje na dobre warunki pracy. Wszyscy pracownicy powinni mieć odprowadzane składki emerytalne i zdrowotne, a przepracowane w miesiącu godziny powinny stanowić rozsądną ilość. Jak na razie są to jedynie marzenia wielu aktywnych zawodowo osób.