15 sierpnia odbył się pierwszy etap Mistrzostw Polski w Kryterium Ulicznym „Tour Bitwa Warszawska”. Wydarzenie sportowe miało miejsce w Wyszkowie. Na trasie rywalizacji najmłodsza grupa zawodników zmagała się z dystansem 12,5 km, podczas gdy dla najbardziej doświadczonych uczestników do pokonania były aż 43 km. Wśród triumfatorów, którzy stanęli na podium, znaleźli się reprezentanci wyszkowskiego Klubu Catena.

Wyścig był okazją do wyłonienia czołowych polskich kolarzy walczących o punkty Mistrzostw Polski w kryterium ulicznym. Jego celem było też promowanie dyscypliny kolarskiej na terenie województwa mazowieckiego, a także promocja samego miasta i powiatu. Organizatorzy pragnęli zaangażować społeczność – dzieci, młodzież, ale również dorosłych – do aktywnego uprawiania kolarstwa. Ceremonię otwarcia przeprowadził Leszek Marszał, pełniący obowiązki wicestarosty.

Podczas inauguracji Marszał podkreślał rolę daty 15 sierpnia – Święta Wojska Polskiego oraz rocznicy Bitwy Warszawskiej. Wyraził nadzieję na rosnącą emocję podczas kolejnych przejazdów dla różnych grup wiekowych. Podziękował również za wsparcie wszystkim gminom oraz klubowi kolarskiemu „Panorama” Warszawa, który współpracuje z organizatorami już trzeci rok z rzędu.

Dariusz Biernacki, dyrektor techniczny zawodów, omówił działalność klubu Panorama Warszawa, który jest odpowiedzialny za organizację wydarzenia. Klub ten prowadzi również profesjonalną drużynę kolarską Mazowsze Serce Polski już od czterech lat i osiąga znakomite rezultaty. Biernacki przypomniał, że to właśnie Norbert Banaszek z tej drużyny został mistrzem Polski ze startu wspólnego w poprzednim roku. Mistrzostwa składają się z sześciu etapów, każdy odbywa się w innym mieście. Zgodnie z charakterystyką kryterium ulicznego, trasa prowadzi przez centrum miasta – tak było i tym razem. Dyrektor techniczny wyraził nadzieję, że mieszkańcy wykażą zrozumienie dla tego wydarzenia.