Wścieklizna zabiła w zeszłym roku ponad setkę zwierząt, w tym również domowych. Z kolei do końca marca tego roku zanotowano 16 nowych przypadków. Niektóre źródła mówią również o 22 przypadkach wścieklizny wśród zwierząt w województwie mazowieckim. W kwietniu rozpoczęto proces szczepienia lisów, co być może pozwoli zatrzymać tę niebezpieczną chorobę.

Akcja szczepienia lisów potrwa do 13 kwietnia

Od 1 do 13 kwietnia potrwa rozrzucanie szczepionek po mazowieckich lasach. Są to szczepionki przeznaczone dla lisów — gatunku najbardziej kojarzonego z rozprzestrzenianiem się wścieklizny. Decyzję o rozpoczęciu wiosennego szczepienia lisów wydał Wojewódzki Lekarz Weterynarii, a w akcję zaangażowani są Powiatowi Weterynarze.

Szczepionki rozrzuca się z samolotów na tereny leśne i pola. Część szczepionek rozprowadza się ręcznie, by mieć pewność, że znajdą się w pobliżu siedlisk dzikich zwierząt. Akcja wiosennego szczepienia lisów obejmuje całe województwo mazowieckie, najmocniej dotknięte obecnością wścieklizny.

Konieczność szczepienia psów i kotów przeciwko wściekliźnie

Dramatyczna sytuacja w związku z obecnością wścieklizny na terenie województwa mazowieckiego przyniosła nowe zobowiązania dla właścicieli zwierząt domowych, a w szczególności kotów. Szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest niejako standardem, ale o kotach nie było dotychczas mowy. Niestety, na Mazowszu odnotowano sporo przypadków wścieklizny u kotów, w związku z czym zdecydowano się na wprowadzenie obowiązku szczepień również dla tych zwierząt.

Koty należy szczepić co roku, nawet jeśli są niewychodzące. Wszystko przez to, że wściekliznę mogą przynieść sami domownicy na butach. Dla bezpieczeństwa wszystkich domowników rejony lasów najbardziej zagrożonych wścieklizną były zamknięte dla spacerowiczów. Wiadomo jednak, że nie każdy przestrzega tego rodzaju zakazów.

Wścieklizna jest chorobą, która rzadko przenosi się na człowieka, jednak zwierzętom nie pozostawia żadnych szans na przeżycie. Z tego względu należy dołożyć wszelkich starań, by nie dopuścić do zachorowania.