Obecnie Europa zmaga się z kolejną, okrutną wojną, a tymczasem na ziemiach polskich wciąż można znaleźć pozostałości po II Wojnie Światowej, która spustoszyła nasz kraj przeszło 80 lat temu. W sadzie w Chynowie — miejscowości w powicie grójeckim na Mazowszu odkryto i zabezpieczono tysiące sztuk amunicji i pocisków. Właściciele sadu na długo zapamiętają ten moment!

Niebezpieczna pamiątka po II Wojnie Światowej

Zbliża się wiosna, a wraz z nią prace porządkowe na roli, w ogrodach i sadach. W Chynowie także pracowano w sadzie. Podczas przekopywania ziemi celem wbicia w nią betonowych słupków podtrzymujących drzewa, natrafiono na zardzewiałe pociski i amunicję. Te niebezpieczne pamiątki pojawiły się w kilku miejscach w sadzie, w związku z czym zdecydowano się na wezwanie policji.

Właściciele i pracownicy sadu przerwali prace po odkryciu kilku pocisków, jednak w żadnym wypadku nie podejrzewali, że na terenie sadu znajdą się tysiące sztuk amunicji! Saperzy zabezpieczyli i wywieźli aż 6800 sztuk amunicji i 1000 pocisków. Strach pomyśleć, co działo się w miejscu dzisiejszego sadu kilkadziesiąt lat temu…

Amunicja w rękach specjalistów

Stara amunicja i broń jest jeszcze niebezpieczniejsza, ponieważ mechanizmy zabezpieczające nie pełnią swojej funkcji tak dobrze, jak kiedyś. Z tego powodu obecność niewybuchów i innych pamiątek z czasów II Wojny Światowej zawsze trzeba zgłaszać policji. Funkcjonariusze wezwą na miejsce saperów, a oni z kolei zajmą się utylizacją broni i amunicji w bezpiecznym miejscu.

Na przerażające pozostałości dawnej wojny możemy trafić praktycznie w każdej części Polski. Amunicję najczęściej znajduje się w lasach, gdzie kilkadziesiąt lat temu ukrywali się żołnierze i gdzie toczyły się zacięte walki. Zdarza się również, że dzisiejsze budynki stoją na niewybuchach, co jest naturalną konsekwencją tak dramatycznej historii kraju.

Więcej faktów historycznych znajdziesz na ciekawej stronie: https://www.nieznanahistoria.pl/.