Do czerwca 2022 mieszkańcy województwa mazowieckiego są zobowiązani wymienić stare dekodery telewizyjne. Wszystko przez zmianę standardu nadawania telewizji naziemnej, co jest podobno odgórnym nakazem Unii Europejskiej. To kolejny wydatek dla i tak obciążonych Polaków, dlatego rząd przegłosował wsparcie dla najbiedniejszych. Chętni będą mogli zawnioskować o dopłatę do wymiany dekodera.

100 zł dofinansowania na wymianę dekodera

Wsparcie od rządu pozwoli najbiedniejszym w całości lub częściowo zaoszczędzić na kosztach związanych z wymianą dekodera. Wnioski można składać w sieci lub za pośrednictwem poczty. Jako że wymiana dekoderów jest obowiązkowa, lepiej się pospieszyć i mieć tę kwestię za sobą, by uniknąć późniejszych, o wiele dotkliwszych niż koszty wymiany dekodera, kar.

Niestety, posiadacze bardzo starych telewizorów będą musieli liczyć się z kolejnym wydatkiem i w tym przypadku na dofinansowanie nie można już liczyć. Stare telewizory nie będą w stanie odebrać nowego sygnału. Jak wykazały dane Krajowego Instytutu Mediów, ponad 2 miliony gospodarstw domowych w Polsce nie posiada telewizji zdolnej odebrać nowy sygnał.

Technologia 4K wkracza do telewizji

Wielu z Was zapewne posiada w domu telewizory z obrazem 4K. Wciąż brakuje filmów w takiej rozdzielczości, ale zmiany nadchodzą wielkimi krokami. Po raz pierwszy od 2013 roku Polacy zostaną zmuszeni do wymiany dekoderów na takie, które będą w stanie przesyłać obraz w lepszej jakości.

Po wymianie dekoderów poprawi się jakość obrazu i dźwięku, chociaż znajdą się i tacy, którzy nie zauważą różnicy. Jednak z wymogami Unii nie sposób dyskutować.

Co ciekawe, województwo mazowieckie ma jeszcze sporo czasu, w przeciwieństwie do województwa lubuskiego i dolnośląskiego. W tych regionach wyłączenie nadawania w starym standardzie nastąpi już w marcu tego roku.

Więcej o najnowszych technologiach przeczytasz na stronie: https://www.pixelfun.pl/.