Polacy zainteresowani rynkiem nieruchomości w kraju znaleźli się między przysłowiowym młotem a kowadłem. Z jednej strony nieustannie wzrastające raty kredytu, a z drugiej wzrastające czynsze i perspektywa zmagania się z często trudnymi właścicielami. Nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się, co z dwojga złego jest lepsze: kredyt, czy wieczny najem mieszkania?

Przez najbliższe miesiące najlepiej siedzieć u rodziców

Kto może sobie pozwolić na mieszkanie w rodzinnym gnieździe, powinien z tej opcji skorzystać. Niestety, wbrew przewidywaniom ekspertów, nie pękła ani bańka mieszkaniowa, ani nie załamała się wysokość czynszy za najem mieszkania czy pokoju. Ceny mieszkań i najmu, a  także rachunki stale rosną, o wiele szybciej niż pensje.

Jedno jest pewne. Przez najbliższe miesiące warto wstrzymać się z kupnem mieszkania, gdyż ceny są absurdalne. Ta kwestia nie jest tak problematyczna w Wyszkowie, gdzie wciąż dostaniemy mieszkanie za około 250 tys. zł, ale jeśli chcecie zamieszkań na przykład w pobliskiej Warszawie, za przeciętną kawalerkę zapłacicie nawet pół miliona! Nawet wzrastające raty kredytów nie są tak straszne, jak obecne ceny mieszkań.

Skazani na czynsze: Polacy nie chcą najmować mieszkań

W wielu krajach, między innymi w Korei Południowej, najmowanie mieszkań jest popularną praktyką. Ludzie kupują tam mieszkania tylko wtedy, jeśli są spełnieniem marzeń. W Polsce jest odwrotnie. Wolimy kupić najmniejszą ruderę, byle tylko była na własność.

Przywiązanie Polaków do posiadania własnego mieszkania lub domu może mieć związek z niską kulturą wynajmu. To, co wyrabiają niektórzy właściciele mieszkań, woła o pomstę do nieba. Poza tym lepiej płacić 1700 zł za kredyt niż 1700 zł za najem mieszkania, w którym nic nie można robić.

Największym problemem jest niestety nie sama wysokość rat, ale problem z uzyskaniem kredytu hipotecznego. Już przy najniższych ratach większość Polaków miała problem ze zdolnością kredytową. Teraz zdecydowana większość zwykłych zjadaczy chleba będzie skazana na nieopłacalny najem mieszkań.