Rok 2022 rozpoczął się pod znakiem drożyzny i praktycznie wszyscy Polacy są obecnie bardzo skupieni na analizie własnych finansów. Ludzie myślą o rozrywce nieco mniej, a dodatkowe ograniczenia narzuca pandemia. Niestety, skutki drożyzny dotykają nie tylko przeciętnych zjadaczy chleba i przedsiębiorców, ale również różnego rodzaju instytucje. Czy nadchodzi kryzys instytucji kulturalnych w Polsce?

Wydatki instytucji kulturalnych wzrosły nawet o 100%

Droższy gaz i prąd jest przyczyną dramatu wielu właścicieli mieszkań i domów. Znacznie większe podwyżki zaplanowano dla przedsiębiorstw i instytucji kulturalnych. Według najnowszych obliczeń, w niektórych przypadkach miesięczne wydatki będą nawet o 100% wyższe! W wielu przypadkach oznacza to wzrost wydatków nawet o milion złotych.

Warto przy okazji zaznaczyć, że w parze z większymi wydatkami idzie mniejsze zainteresowanie odwiedzających muzea, kina i teatry. Wciąż ogranicza nas pandemia i napływ ogromnych wydatków. W związku z tym Polacy rzadziej odwiedzają instytucje kulturalne, mając przed sobą znacznie ważniejsze zobowiązania finansowe.

Kultura bez pomocy od rządu

Rząd stara się złagodzić nieco skutki inflacji i wszechobecnych podwyżek, zapewniając Polakom ulgi i dodatki. Co prawda jest to pomoc niewielka w porównaniu ze wzrostem wydatków, ale warto zaznaczyć, że instytucje kulturalne nie mogą liczyć na żadne wsparcie. To oznacza, że wszystkie wzrosty wydatków uderzą w muzea, kina, teatry i skanseny z całą swoją mocą.

Jeśli w ciągu najbliższych miesięcy kryzysowa sytuacja instytucji kulturowych się nie unormuje, staną one przed poważnym problemem. Niektóre z nich mogą zakończyć swoją działalność, o czym otwarcie mówią kolejne samorządy w Polsce.

Władze miast zachęcają ludzi do wspierania lokalnych placówek kulturalnych. Dbajmy o swoje dziedzictwo i korzystajmy z rozrywki nieco bogatszej, niż kolejny serial w TV. Tylko nasza pomoc może uratować muzea, teatry i skanseny przed odejściem w zapomnienie.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: https://www.edukultura.pl/.