Wyszków ma ostatnio pecha do osób tracących kontrolę po alkoholu. Tym razem mamy do czynienia z pijanym kierowcą, który nie mógł poradzić sobie z przejechaniem przez rondo znajdujące się w centrum miasta.

Najwygodniejszy zjazd z ronda? Przez pas zieleni

Zdarzenie, do którego doszło na początku lipca, zarejestrowały kamery miejskiego monitoringu. Widać na nich, jak kierujący pojazdem mężczyzna cudem uniknął zderzenia z ciężarówką, a następnie wjechał na pas zieleni i uderzył stojący nieopodal samochód. To nie był jednak koniec trasy, pasem zieleni szalony kierowca dotarł do placu budowy przy ulicy Sowińskiego, gdzie uderzył w bilbord. Za zatrzymanie pojazdu nie odpowiada kierowca i jego umiejętności, a stojący na trasie auta, solidny bilbord. Dzięki niemu szalona jazda się zakończyła i nikomu nic się nie stało.

Kierowca również nie ucierpiał. Kiedy na miejsce dotarli policjanci, okazało się, że mężczyzna miał około 3 promili alkoholu. To całkowicie wyjaśniło jego sposób zjeżdżania z ronda. Obecnie mężczyzna prawdopodobnie otrzymał już informację o karze, nie podano jej jednak do wiadomości publicznej. Wiadomo, że pijany kierowca pożegna się z prawem jazdy. Oprócz tego grozi mu kara więzienia na 2 lata i kara grzywny.

Czy zmiana przepisów ochroni nas przed pijanymi kierowcami?

Ostatnio dużo mówi się o zmianie przepisów, które uwzględniają znacznie większe i dotkliwsze kary między innymi dla pijanych kierowców. Czy w związku z tym możemy liczyć na większe bezpieczeństwo na drogach? Bardzo chcemy w to wierzyć, jednak problem pijanych kierowców jest nieco bardziej złożony niż problem piratów drogowych. Osoby po wypiciu odpowiedniej ilości napojów procentowych i po przekroczeniu pewnej granicy nie są w stanie kontrolować swojego zachowania. To oczywiście nie jest próba usprawiedliwienia osób, które pijane wsiadają za kierownicę. Chcemy jednak zaznaczyć, że w takim stanie człowiek po prostu nie przejmuje się żadnymi konsekwencjami, choćby miał stracić wszystko, co posiada.

Czy w związku z tym nie mamy żadnej szansy na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach? Mamy. Należy bezwzględnie reagować, kiedy ktoś z naszego otoczenia planuje prowadzić pod wpływem. Naszym obowiązkiem jest wzywać policję w momencie, kiedy na drodze zobaczymy niepokojące zachowania. Naszą największą szansą na oczyszczenie dróg z pijanych kierowców jest zapobieganie pojawieniu się pijanych kierowców na jezdni. Oczywiście to nie zawsze jest możliwe, ale kiedy wiesz, że możesz zareagować, nie wahaj się ani chwili.