Pałac w Rybienku Starym

Na wysokim brzegu Bugu, w malowniczej miejscowości Rybienko Stare pod Wyszkowem, wznosi się jeden z najwspanialszych przykładów architektury klasycystycznej na Mazowszu. Pałac, którego historia sięga końca XVIII wieku, zachwyca nie tylko swoją monumentalną bryłą, ale również bogatą historią i przepięknymi wnętrzami.

Historia pałacu

Budowę pałacu rozpoczęto około 1780 roku na zlecenie biskupa żmudzkiego Jana Stefana Giedroycia. Powstanie rezydencji było podyktowane praktycznymi względami – biskup potrzebował wygodnego miejsca postojowego podczas częstych podróży do Warszawy. Po śmierci pierwszego właściciela w 1803 roku, posiadłość przeszła w ręce rodziny Morzkowskich, którzy uczynili z niej centrum życia kulturalnego, goszcząc przedstawicieli warszawskiej bohemy.

Najbardziej znaczący okres w historii pałacu rozpoczął się w 1879 roku, gdy obiekt przeszedł w ręce rodziny Skarżyńskich. Na początku XX wieku przeprowadzono gruntowną modernizację, podczas której dobudowano taras i wprowadzono nowoczesne udogodnienia, w tym system kanalizacyjny.

Architektura i wnętrza

Klasycystyczna bryła pałacu została wzniesiona na planie prostokąta. Budowla jest dwukondygnacyjna, podpiwniczona i przekryta czterospadowym dachem. Najbardziej charakterystycznym elementem frontowej elewacji jest czterokolumnowy portyk zwieńczony trójkątnym frontonem.

Wnętrza pałacowe

We wnętrzach zachowały się cenne elementy wystroju, w tym dekoracje malarskie z około 1790 roku, przypisywane Janowi Bogumiłowi Plerschowi. Na szczególną uwagę zasługuje Salonik Pompejański z piecem wykonanym z barwnych kafli herbowych, pochodzącym z manufaktury nieborowskiej.

Park pałacowy

Rezydencję otacza park krajobrazowy, który został założony z wykorzystaniem naturalnego ukształtowania terenu. Choć obecnie zachowały się jedynie nieliczne okazy starodrzewu, wciąż można podziwiać malownicze położenie zespołu pałacowego nad brzegiem Bugu.

Ciekawostki historyczne

W okresie międzywojennym w pałacu funkcjonował ekskluzywny pensjonat, który przyciągał elitę kulturalną. Wśród gości można było spotkać tak znamienite osobistości jak Wojciech Kossak, Tadeusz Kotarbiński czy Aleksander Zelwerowicz. Pałac stał się również planem filmowym dla produkcji „Płomienne serca” i „Janko Muzykant”.

Informacje dla zwiedzających: – Pałac obecnie znajduje się w rękach prywatnych – Obiekt nie jest dostępny do zwiedzania – Można podziwiać jedynie bryłę pałacu i park z zewnątrz – Najlepszy widok na pałac rozciąga się od strony ulicy 3 Maja w Wyszkowie

Podsumowanie

Choć pałac w Rybienku Starym nie jest obecnie udostępniony do zwiedzania, jego majestatyczna bryła i malownicze położenie nad Bugiem sprawiają, że warto uwzględnić go w planach wycieczki po Mazowszu. Ta perła klasycystycznej architektury pozostaje niemym świadkiem burzliwej historii regionu i przypomina o świetności dawnych polskich rezydencji.