Od pewnego czasu obserwujemy nieustanny wzrost poziomu rzeki Bug. Tego ranka, 26 stycznia, odnotowano przekroczenie poziomu 500 cm w Wyszkowie. Przyrastał on stopniowo, bowiem wczoraj wynosił 491 cm. Kamieńczyk także nie pozostaje bez zmian – tam poziom rzeki osiągnął 490 cm. Te okoliczności wymusiły podjęcie dalszych działań mających na celu umocnienie obwałowania ochronnego w miejscowości Drogoszewo. Niezbędne było również zabezpieczenie ulicy w Kamieńczyku, aby uchronić ją przed ewentualnym zalaniem.

Ponadto, warto zwrócić uwagę na działania straży pożarnej, które nastąpiły 5 stycznia. Strażacy z JRG Wyszków, OSP Gulczewo, OSP Rybno, OSP Lucynów Duży i OSP Kamieńczyk zdecydowali się umocnić oraz zabezpieczyć uszkodzone wcześniej obwałowanie ochronne w Drogoszewie. Ta inicjatywa była odpowiedzią na niepokojący stan rzeki Bug – jej poziom o godzinie 14:00 wynosił już 491 cm. Nasyp ma za zadanie oddzielić miejscowość od rzeki i chronić ją przed ewentualnymi powodziowymi konsekwencjami.

W najbliższym czasie możemy spodziewać się dalszego wzrostu poziomu rzek. Cieplejsza aura sprzyja odwilży, a lokalne opady deszczu dodatkowo nasilają ten proces. W naszym regionie nadal znajduje się sporo śniegu, którego roztopienie z pewnością wpłynie na stan rzek czy wód gruntowych.

OSP Kamieńczyk informuje, że w okolicach Kamieńczyka na Bugu, jak również na końcowym odcinku Liwca, występuje lodowa pokrywa. Jest to kolejny czynnik, który może przyczynić się do wzrostu poziomu wód.