Kościół Katolicki nie ma ostatnio najlepszej passy na świecie, ponieważ na jaw wychodzi coraz więcej kontrowersji związanych z działalnością instytucji. Wsparcie wiernych maleje również w Polsce. Ostatnio ponownie zrobiło się głośno o pewnym podręczniku do katechezy. W środku znalazło się zadanie, które wzbudza skrajne emocje.

Okrutna kolorowanka dla pięciolatków

W podręczniku „Spotkania Dzieci Bożych”, który jest dedykowany dzieciom w wieku przedszkolnym, znalazła się okropna kolorowanka. Obrazek przedstawia Jezusa na Krzyżu. Ilustrację podpisano wymownym zdaniem, które można rozumieć następująco: Niewinny Jezus został zabity z powodu przewinień małych dzieci. Bo przecież to zdanie w żaden sposób nie tłumaczy całej historii związanej ze śmiercią Chrystusa. Dzieci zrozumieją jedynie, że to one są winne.

Nie pomaga również treść zadania. Dzieci mają połączyć kropki, a następnie pokolorować krzyż. Czy w Piśmie Świętym naprawdę nie ma inspiracji bardziej dopasowanych do psychiki małych dzieci?

Krytyka psychologów i rodziców

Kolorowanka nie spodobała się rodzicom dzieci, krytykują ją również psycholodzy. Wprowadzanie dziecka w poczucie winy może negatywnie rzutować na jego przyszłość. Naprawdę można znaleźć dziesiątki innych sposobów na przekazanie chrześcijańskiej historii dzieciom.

Nie da się ukryć, że instytucja kościoła musi dostosować metody szerzenia wiary do obecnej świadomości wiernych. Straszenie ludzi od dzieciństwa nigdy nie kończy się dobrze. Kościół przekonuje się o tym, od kat zmagając się z wiernymi masowo opuszczającymi szeregi wiernych.