Powoli kończy się czas, w którym możemy uzupełnić informacje w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Jeśli jeszcze nie uzupełniłeś formalności związanych z Narodowym Spisem Powszechnym, pamiętaj, że masz czas tylko do 30 września! Jednocześnie przypominamy, że nie warto z tym zwlekać na ostatnią chwilę, aby uniknąć niepotrzebnych problemów.

Narodowy Spis Ludności, po co jest?

Spis Powszechny rozpoczął się 1 kwietnia tego roku. Udział w spisie jest obowiązkowy, a niezbędne dane można uzupełnić na 3 sposoby: przez internet, telefonicznie lub za pośrednictwem urzędu gminy. Osobom, które w określonym terminie, czyli do 30 września 2021 roku, nie spiszą się z wykorzystaniem jednego z wyżej wymienionych sposobów, grozi kara w wysokości 5 000 zł.

Celem powszechnego spisu jest statystyka ludności oraz zebranie informacji o stanie i strukturze ludności w obrębie każdego regionu kraju. Stąd pytania o pracę, miejsce zamieszkania, czy liczbę członków rodziny. Dzięki powszechnemu spisowi Główny Urząd Statystyczny uzyska charakterystykę ludności w Polsce.

Na jakie pytania w spisie powszechnym nie trzeba odpowiadać?

W puli pytań znajdują się również takie, które dotyczą wyznania i przynależności etnicznej. Na te pytania nie trzeba odpowiadać, zgodnie z zapisem w Konstytucji RP o wolności wyznania i religii. Jeśli nie chcesz udzielać odpowiedzi związanych z wyznaniem lub przynależnością etniczną, wybierz opcję: nie chcę odpowiadać na to pytanie. Taki wybór będzie w odpowiedziach do każdego nieobowiązkowego pytania. Na wszystkie pozostałe musimy odpowiedzieć zgodnie z prawdą.

Im bliżej terminu zamknięcia spisu powszechnego, tym większe kolejki w urzędach gmin. Osoby, które planują spisać się za pośrednictwem telefonu, również muszą liczyć się z problemami zajętej infolinii, gdyż chętnych będzie sporo. Najgodniejszą opcją pozostaje spis internetowy. Wystarczy skorzystać ze strony nsp2021.spis.gov.pl, logując się za pomocą swojego numeru PESEL. Strona zawiera szczegółowe instrukcje, które pomagają przejść krok po kroku przez każdy etap spisu.